Lizawki solne są stosowane od wielu lat jako uzupełnienie niedoborów jonów u bydła, owiec, kóz i koni.
Intuicyjne, dowolne pobieranie soli przez zwierzęta, w zależności od ich stanu fizjologicznego i poziomu produkcji, pomaga zaspokoić ich indywidualne zapotrzebowanie na minerały. Lizawki są jednym z czynników niezbędnych dla prawidłowego metabolizmu warunkującym zdrowotność oraz produkcyjność zwierząt.
Lizawki są dla zwierząt źródłem łatwo przyswajalnego sodu i chloru. Do ich przygotowania wykorzystywana jest bryła soli nieprzetworzonej i nieprasowanej. Ze względu na wysoką zawartość potasu w paszach, zwierzęta mają deficyt pokarmowy na te minerały. Szczególnie narażone są na to zwierzęta w okresie intensywnego rozwoju. Sól himalajska zawiera także kompozycję innych mikroelementów, których nie zapewniają w odpowiednich ilościach pasze.
Dieta koni
W okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny konie wymagają specjalnego traktowania dietetycznego. Co to oznacza? W praktyce dieta koni może wymagać więcej uwagi w czasie, gdy zwierzę ma utrudniony dostęp do pastwiska, a zwłaszcza świeżej trawy. Należy stosować więc różne mieszanki paszowe, suplementy i sole - tzw. lizawki solne przeznaczone dla zwierząt.
Na rynku dostępnych jest wiele lizawek, ale jeśli naszym głównym celem jest uzupełnienie niedoborów, to wówczas powinniśmy się skupić na wyszukaniu lizawki o wzbogaconym składzie mineralnym.
Taką lizawką bezsprzecznie jest bryła różowej soli himalajskiej. Oprócz niewątpliwie pięknego wyglądu sól różowa to bogactwo aż 84 składników, między innymi żelaza, fosforu
i wapnia.
Sól himalajska w bryłach jest również całkowicie nieprzetworzona co stanowi jej wyższość nad tradycyjną białą solą w znanych od lat na rynku kostkach.
Lizawka dla konia z soli różowej to znakomity sposób na zdrowe odżywianie.