To jeden z najważniejszych surowców wykorzystywanych w przemyśle – zarówno chemicznym, jak i spożywczym. Sól kamienna – bo o niej mowa – ma szereg różnorodnych zastosowań, za które jest doceniana. Wykorzystuje się ją nawet do posypywania oblodzonych dróg i chodników w zimie. W domach stosowana jest sól spożywcza – warzona jodowana lub niejodowana oraz peklująca, doskonale konserwująca żywność. Skoro to powszechnie znany produkt, warto dowiedzieć się, jak wpływa na ludzki organizm – przeczytaj i przekonaj się sam!
Korzystasz z niej niemal każdego dnia, przygotowując potrawy dla całej rodziny czy przyrządzając przetwory na zimę. Sól kamienna – nazywana też halitytem – jest minerałem chlorku sodu. Wyróżnia się bogactwem cennych składników, wśród których należy wymienić przede wszystkim:
Wydobywa się ją w kopalniach usytuowanych kilkaset metrów pod poziomem morza, które powstały wskutek parowania słonej wody z mórz i oceanów. W pierwotnej postaci ma formę grubych kryształów i – w zależności od sposobu przetwarzania – może przybierać różne barwy. Jej kolor zależy też od stężenia i rodzaju zawartych w niej minerałów.
Aby uzyskać sól spożywczą, należy jej naturalną, kamienną postać poddać oczyszczeniu. Wzbogaca się ją jodem oraz dodatkami przeciwzbrylającymi, nie jest ona tak bogata we wspomniane składniki jak nieoczyszczona. Chcąc mieć pewność, że kupujesz w pełni naturalny produkt, postaw na jeden ze sprawdzonych wyrobów. Przykładem niech będzie sól kłodawska, wydobywana w kopalni w Kłodawie. Występuje ona w różnych odcieniach, które zależą od stężenia zawartych w niej minerałów. Alternatywą może być sól himalajska – ona także jest nieprzetworzona.
Chociaż sól spożywcza jest powszechnie stosowana w każdym domu, niewiele osób wie, że powinno się korzystać z jej nieprzetworzonej postaci – to ona obfituje w substancje mineralne, które warto dostarczać organizmowi. Wykorzystuje się wspomagająco ją między innymi do:
Jej zastosowanie jest znacznie szersze niż wspomniane powyżej. Popularna haloterapia – terapia solą – stanowi propozycję dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie i poprawić sobie nastrój. Sesje inhalacyjne są możliwe w grotach, tężniach solankowych, a nawet w zaciszu domowym – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, które wykonuje się z soli kamiennej. Wśród nich warto wymienić: lampy, świeczniki, cegły, kruchy, płytki, a nawet całe ściany solne. Służą one nie tylko do procesów inhalacyjnych lecz także świetnie wyglądają, tworząc unikalny klimat we wnętrzu.
Przypuszcza się, że korzystanie z haloterapii pozytywnie wpływa na ludzki układ oddechowy, skórę oraz system nerwowy – wartościowe pierwiastki obecne w pomieszczeniu, w którym odbywa się sesja inhalacyjna, przenikają do organizmu człowieka i mają szansę wywołać w nim korzystne zmiany. Jednocześnie taki niemal godzinny pobyt w grocie solnej – bo tyle zazwyczaj trwa sesja terapeutyczna – pomaga się odstresować, wpływa relaksacyjnie, pozwala się odprężyć i zapomnieć o codzienności.
Jeśli zależy Ci na wyrobach pochodzących z pewnych źródeł, odwiedź Salinarium. W ofercie dostępna jest sól spożywcza peklująca, warzona jodowana i niejodowana oraz akcesoria do wyposażenia grot i tężni solnych. Wybierz produkty od bezpośredniego importera najlepszych materiałów i zyskaj gwarancję wysokiej jakości. Sprawdź pełną ofertę dostępną na stronie i zachwyć się bogactwem asortymentu.