Sól jodowana czy niejodowana – jakie są między nimi różnice?

Sól jodowana czy niejodowana – jakie są między nimi różnice?

Wszyscy korzystają z niej każdego dnia – nawet osoby ograniczające ten składnik w swojej diecie nie są w stanie całkowicie wyeliminować go z jadłospisu. Co więcej, wcale nie powinny, ponieważ sól może brać udział w regulacji gospodarki wodnej organizmu, ciśnienia krwi i przyczyniać się do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej. Na półkach sklepowych najpopularniejsza jest sól warzona jodowana i niejodowana. Przeczytaj, jaką wybrać i czym różnią się one między sobą!

Sól warzona jodowana – krótka charakterystyka

Należy podkreślić, że producenci są prawnie zobligowani do jodowania soli – na każdy kilogram muszą oni dodać do 40 mg jodku lub jodanu potasu. Obowiązek ten wynika z dobroczynnego wpływu jodu na ludzki organizm. Został wprowadzony w latach 90., gdy znaczna część społeczeństwa cierpiała na niedobór tego pierwiastka, co skutkowało:

  • powiększeniem tarczycy i pojawieniem się charakterystycznego wola,
  • zwiększeniem ryzyka chorób tarczycy, w tym jej niedoczynności oraz nowotworów,
  • obniżeniem zdolności efektywnego uczenia się, pogorszeniem pamięci.

Można zatem uznać, że sól warzona jodowana – powszechnie dostępna i wykorzystywana na co dzień w kuchni – przyczyniła się do zahamowania niepokojących symptomów wynikających z niewystarczającej ilości jodu. Warto też zaznaczyć, że nie zostały zaobserwowane żadne skutki uboczne spożywania jodowanych wyrobów przez społeczeństwo.

Sól warzona niejodowana – czy należy z niej całkowicie zrezygnować?

Odpowiedź brzmi: nie! Sól warzona niejodowana też jest skarbnicą cennych minerałów, takich jak magnez, mangan, cynk, żelazo czy wapń, potas i selen. Wykorzystasz ją do przygotowywania potraw oraz konserwacji kiszonek. Sprawdzi się też w celu wspomagania organizmu – nadaje się do tworzenia płukanek na bolące gardło lub do inhalacji w przypadku infekcji dróg oddechowych. Nie należy zatem całkowicie z niej rezygnować. Pamiętaj, że nie tylko niedobór jest szkodliwy – nadmiar również może okazać się niesprzyjający dla zdrowia. Jodowana czy nie – zadbaj o jej optymalną ilość w swojej diecie.

Sól jodowana i niejodowana – każda z nich przyda się w Twoim domu

Korzystny wpływ jodu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu sprawia, że tego składnika nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie. Dlatego został wprowadzony obowiązek jodowania soli, ponieważ duża część społeczeństwa zmagała się z niedoborami. Oczywiście warzona sól kuchenna nie stanowi jedynego źródła tego cennego pierwiastka, jednak dla wielu osób jest jego głównym dostarczycielem. Jeśli ograniczasz solenie lub wybierasz produkty niejodowane, zadbaj o obecność ryb, owoców morza, mleka i wód mineralnych w diecie. Niektórzy sięgają po suplementację, aby wyregulować poziom jodu.

Ile soli należy spożywać dziennie, aby zapewnić sobie optymalny poziom jodu?

Zalecenia dietetyków wskazują, że osoba dorosła powinna spożywać jej maksymalnie 5 g dziennie – to tyle, ile mieści się na małej łyżeczce. Taka ilość zawiera ok. 200 mg jodu i jest to pokrycie dobowego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Mało kto jednak ogranicza solenie do tych zaleceń, poza tym trzeba również zaznaczyć, że wiele produktów gotowych, kupowanych w sklepach, zawiera w sobie ukrytą sól niejodowaną.

Przechowywanie soli jodowanej ma znaczenie!

Od tego, w jaki sposób przechowujesz sól warzoną jodowaną, zależy stabilność znajdującego się w niej jodu. Pamiętaj, aby:

  • nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych,
  • opakowanie było szczelnie zamknięte.

Obróbka termiczna – gotowanie, podgrzewanie – nie wpływa na znaczące zmniejszenie ilości jodu w produkcie.

Sól jodowana czy niejodowana? Obie warto mieć!

Skoro już znasz znaczenie jodu w codziennej diecie i wiesz, dlaczego kuchenna sól warzona jest jodowana, masz szansę dokonywać bardziej świadomych zakupów i zadbać o zbilansowanie jadłospisu. W internetowym sklepie Salinarium dostępne są wysokiej jakości produkty ze sprawdzonych źródeł. Potrzebna Ci sól jodowana czy niejodowana? Zajrzyj tam, a z pewnością znajdziesz odpowiednie wyroby!

Dane kontaktowe:
+48 506 504 900 
krzysztof.lipinski@salinarium.com
Godziny otwarcia:
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00