Szczypta soli potrafi wydobyć głębię smaku z wielu potraw – nie tylko tych wytrawnych, ale też słodkich. Ponieważ jest to przyprawa, której większość z nas używa na co dzień, warto sięgać po produkty najwyższej jakości – czyli dostarczające organizmowi więcej minerałów niż tylko chlorek sodu. Wbrew pozorom dobrą sól rozpoznasz od razu po... kolorze. Którą warto mieć w kuchennej szafce – różową, czarną, a może niebieską? Poznaj kolorowe sole z różnych stron świata!
Wprawdzie niektórzy decydują się całkowicie wykluczyć ją z diety, jednak wielu dietetyków to odradza. Jak podkreślają – nieoczyszczona sól to znacznie więcej niż czysty chlorek sodu. Jest bogata także w magnez, potas, wapń, żelazo, siarkę oraz inne składniki mineralne potrzebne do prawidłowej pracy komórek. Warto pamiętać, że to właśnie minerały odpowiadają za kolorowe zabarwienie kryształów solnych.
W poszukiwaniu zdrowszej alternatywy dla rafinowanej soli spożywczej polecamy przetestować m.in.:
Kilka ciekawostek na temat ich pochodzenia i właściwości zdradzamy poniżej!
Kryształy soli himalajskiej są różowe, jednak ich odcień może być zmienny. Czasami będzie to blady róż, innym razem nawet amarantowa czerwień. Kolor zależy od proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami mineralnymi w pokładach solnych:
Różowa sól himalajska zawiera ponad 80 różnych pierwiastków śladowych. Oprócz chlorku sodu znajdziemy w niej m.in. potas, magnez, fosfor, wapń, chrom, mangan, cynk, miedź, żelazo, selen i jod.
Wydobywana jest ręcznie u podnóża Himalajów na terenie Pakistanu. Co ciekawe, w miejscu tym miliardy lat temu znajdował się ocean. Ze względu na swoje pochodzenie często uważa się ją za najczystszą na świecie. Ponieważ jej kryształy praktycznie nie zawierają w swojej strukturze zanieczyszczeń, nie wymagają dodatkowego oczyszczania w procesie chemicznym. Jest to więc produkt w 100% naturalny.
Pochodzi z Indii, Bangladeszu, Pakistanu oraz Nepalu – i to właśnie w tych krajach używa się jej jako przyprawy, a często także jako remedium na niektóre dolegliwości. Tak naprawdę czarna sól nie jest do końca czarna, lecz ciemnofioletowa. Jest ona naturalnie bogata w związki siarki, m.in. siarczan sodu, siarczek żelaza i siarkowodór. Im też zawdzięcza swoje ciemne zabarwienie, gorzkawy smak z charakterystyczną jajeczną nutą, a także cenne właściwości.
Kala Namak bardzo dobrze reguluje trawienie oraz wspomaga naturalne procesy detoksykacji organizmu. W kuchni indyjskiej oraz medycynie ajurwedyjskiej wykorzystuje się ją od wieków. W Polsce pojawiła się całkiem niedawno, ale i u nas na dobre zadomowiła się w kuchennych szafkach. Jak możesz ją wykorzystać? Potraktuj ją po prostu jako przyprawę. Szczypta Kala Namak świetnie wzbogaci smak potraw wegetariańskich, wegańskich, orientalnych. Nadaje się zarówno do dipów, sałatek, przekąsek na zimno, jak i do dań na ciepło. Im mocniej ją podgrzejesz, tym silniejszy będzie jej aromat oraz jajeczny smak.
Może mieć postać kryształów albo płatków. Aby ją otrzymać, wystarczy odparować w słońcu wodę morską. Naturalna sól morska może przyjmować różne zabarwienie – od białego, przez szare, pomarańczowe, po niebiesko-szmaragdowe. Do najcenniejszych odmian należą m.in. francuska sól niebieska z Guérande oraz portugalska Flor de Sal, która najczęściej jest biała, ale niekiedy bywa również różowawa lub jasnopomarańczowa. Podobnie jak himalajska sole morskie mają stosunkowo mało sodu. Zawierają za to sporą ilość innych minerałów, m.in. magnez, selen, cynk oraz jod.
Naturalna sól sprawdzi się w kuchni jako przyprawa, ale też w łazience – jako składnik domowych kosmetyków czy kąpieli solankowych. Mogą być one pomocne m.in. w przypadku atopowego zapalenia skóry, egzemy, trądziku oraz innych problemów skórnych. Kolorowe sole z różnych stron świata, a także lampy solne i wiele więcej zamówisz w Salinarium – sprawdź!