Które sole spożywcze są najzdrowsze?

Różowa himalajska, czarna Kala Namak, szmaragdowa z Guérande, a może kłodawska? Zdrowych alternatyw dla zwykłej, warzonej soli spożywczej jest naprawdę sporo. Poszczególne odmiany różnią się pochodzeniem, kolorem kryształów, właściwościami, a nawet... smakiem! Zobacz, jakie sole warto włączyć do codziennej diety!

Sól soli nierówna

Na temat soli krąży wiele mitów. To jeden z tych produktów spożywczych, które od lat przedstawia się w negatywnym świetle. Całkowicie niesłusznie, bo pewna jej ilość jest wręcz niezbędna dla zdrowia. Zawarte w niej minerały pozytywnie wpływają na trawienie, układ nerwowy, mięśniowy, sercowo-naczyniowy, poprawiają stan skóry. Mogą nawet spowolnić procesy starzenia się organizmu.

Pamiętaj jednak, że sól soli nierówna. Ta warzona, czyli oczyszczona ze wszystkiego, co najcenniejsze, a do tego sztucznie jodowana nie jest najlepszym wyborem. Za to już np. himalajska, morska czy kłodawska jak najbardziej zasługują na to, by znaleźć się w kuchennej szafce. Co warto o nich wiedzieć?

Naturalna sól morska

Pozyskuje się ją z wody morskiej, która odparowuje naturalnie w słońcu. Jej kryształy mają lekko szarawy odcień, a niekiedy przypominają płatki. Poszczególne rodzaje soli morskiej mogą różnić się grubością, zabarwieniem i pochodzeniem. Do najbardziej znanych odmian należą m.in. szmaragdowa sól francuska z Guérande oraz Flor de Sal powstająca w portugalskich ogrodach solnych

Czy wiesz, że mieszkańcy krajów śródziemnomorskich znacznie rzadziej zapadają, na choroby cywilizacyjne? Zdaniem części dietetyków przyczyną może być m.in. właśnie obecność soli morskiej w tamtejszej diecie. Ma ona stosunkowo mało sodu, którego nadmiar podnosi ciśnienie krwi oraz zatrzymuje wodę w organizmie. Zawiera za to sporą ilość innych makro- i mikroelementów, w tym: magnez, selen, cynk. Jest również bogata w naturalny jod.

Różowa sól himalajska

Pochodzi z terenów dzisiejszego Pakistanu, z miejsca, gdzie miliony lat temu znajdował się ocean. Ponieważ wykrystalizowała się w czasach, gdy nie było mowy o zanieczyszczeniach przemysłowych, uchodzi za najczystszą na świecie. Oprócz chlorków i sodu w soli himalajskiej znajdziesz pełne spektrum kluczowych dla życia pierwiastków śladowych, w tym magnez, wapń, potas, fosfor, selen, cynk, miedź, jod, siarkę i żelazo. Jej kryształy zachwycają szeroką gamą odcieni – od bladego różu po intensywną czerwień. Umieść ją w szklanym słoju, a przy okazji zyskasz genialną ozdobę kuchennej wyspy albo blatu!

Czarna sól Kala Namak

W kuchni hinduskiej jest podstawową przyprawą używaną do sałatek i dań pikantnych, w medycynie ajurwedyjskiej – naturalnym środkiem wspomagającym trawienie oraz detoksykację organizmu. Podobnie jak różową sól himalajską wydobywa się ją w Pakistanie, ale nie tylko. Jej pokłady znajdują się też w Indiach, Bangladeszu, a nawet na Cyprze. Zawiera ona praktycznie wszystkie pierwiastki śladowe w dobrze przyswajalnej formie.

Co ciekawe, czarna sól w rzeczywistości wcale nie jest czarna, lecz wpada w głęboki fiolet. Wyjątkowe zabarwienie, a także charakterystyczny aromat zawdzięcza obecności związków siarki. Jedni mówią, że w smaku przypomina jajko, inni wyczuwają w niej delikatny, ziemisty posmak. I... wszyscy mają rację. Kala Namak jest nieco bardziej gorzka niż słona, dlatego świetnie sprawdzi się jako przyprawa, szczególnie w vege przepisach. Fantastycznie podkręca np. smak tofucznicy czy wegańskiego majonezu.

Kamienna sól kłodawska

Zdrowa sól spożywcza nie musi wcale pochodzić z drugiego końca świata – złoża solne mamy również w Polsce, np. w okolicach Kłodawy. Kamienną sól kłodawską z uwagi na kolor często porównuje się do himalajskiej. Jest ona całkowicie naturalna, niejodowana, wolna od antyzbrylaczy. Poddaje się ją wyłącznie obróbce mechanicznej – kruszeniu, a następnie mieleniu, dzięki czemu jest skarbnicą minerałów. Idealnie nadaje się do sałatek, gotowania, pieczenia, przetworów.

Którą sól wybierzesz?

Dawniej była tak cenna, że używano jej nawet jako waluty. Do dziś jest podstawową przyprawą w kuchni oraz naturalnym kosmetykiem. Nieoczyszczona sól to skarbnica mikro- i makroelementów. Wystarczy niewielka szczypta, aby wydobyć głębię smaku z sałatek, dań wytrawnych, deserów. Zajrzyj do sklepu internetowego Salinarium i skorzystaj z solnego bogactwa!

Dane kontaktowe:
+48 506 504 900 
krzysztof.lipinski@salinarium.com
Godziny otwarcia:
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00