Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką rolę odegrała sól w kształtowaniu się naszej cywilizacji. Z jej powodu ludzie zdobywali i tracili fortuny, toczyli wojny... Nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że bez niej świat wyglądałby zupełnie inaczej. Jeśli chcesz poznać kilka ciekawostek na jej temat, zapraszamy do lektury!
Historia soli rozpoczęła się bardzo dawno temu, czego dowodzą odkrycia archeologiczne z różnych części świata. Wzmianki na jej temat pojawiają się już w Starym Testamencie. W wielu religiach i kulturach była ona uważana za symbol niezłomności i niezniszczalności oraz... bogactwa.
Rzymskim legionistom wypłacano nią żołd, a w Tybecie i Etiopii służyła do wyrobu monet. Najstarsze ślady wykorzystania tego minerału na terenie Polski pochodzą sprzed 6 000 lat. Była to sól warzona, czyli gotowana — wytwarzana poprzez podgrzewanie i odparowywanie solanki. Podobne relikty, pochodzące z roku 3000 p.n.e., odkryto w chińskiej prowincji Syczuan. Najstarsza kopalnia tego minerału znajduje się natomiast w Hallstatt w Austrii, gdzie był on eksploatowany już 2500 lat temu. Nawiasem mówiąc, sól kamienna, czyli taka wydobywana bezpośrednio z ziemi, nazywana jest halitem. W Polsce największe jej złoża znajdują się w:
Do czego dzisiaj potrzebny jest nam chlorek sodu (NaCl)? O dziwo nie tylko do nadawania smaku potrawom. Warto pamiętać, że sól spożywcza czy peklująca to dopiero początek. Poniżej znajdziesz kilka innych przykładów wykorzystania tego niezwykłego minerału.
Jednym z najciekawszych zastosowań tego minerału jest haloterapia, czyli używanie NaCl do zabiegów wspomagających leczenie rozmaitych schorzeń. Tego rodzaju praktyki były znane i stosowane już w starożytności. W zależności od potrzeb halit lub sól morska mogą być stosowane w różnych formach — na przykład:
Halit jest bardzo efektownym minerałem — nic zatem dziwnego, że chętnie bywa stosowany przez dekoratorów wnętrz. Dotyczy to zwłaszcza kolorowych odmian, takich, jak sól kłodawska, wyróżniająca się różową barwą i połyskiem. Odpowiednie wyeksponowanie tych walorów sprawia, że pomieszczenia zyskują stylowy i oryginalny wygląd, szczególnie jeśli powierzchnia minerału zostanie podświetlona. Halit jako dekoracja może być stosowany w następujących formach:
Nie tylko człowiek potrzebuje minerałów dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia — zwierzęta domowe, hodowlane, a nawet dzikie również muszą uzupełniać ich niedobory. Najpopularniejszą formą, w jakiej podaje się im NaCl są tzw. kruchy solne, czyli bryły o nieregularnym kształcie przeznaczone do lizania oraz sól do akwarium, przeznaczona dla organizmów wodnych.
Możliwości wykorzystania tego minerału są naprawdę szerokie — podane powyżej przykłady to zaledwie niewielka część jego zastosowań. Jeśli chcesz poznać ich więcej lub zastanawiasz się, gdzie kupić dobrą sól, odwiedź naszą stronę. Znajdziesz tam nie tylko dobre produkty solne, ale też inspirację do poprawy jakości życia!