Lampy solne – jak działają? Poznaj ich właściwości

Ze względu na złą sławę białej, jodowanej soli kuchennej często mocno redukujemy ilość słonego smaku. Całkowicie niesłusznie, bo ta naturalna jest skarbnicą cennych mikro- i makroelementów. Spożywana w rozsądnych ilościach reguluje gospodarkę wodno-mineralną, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, poprawia trawienie, działa antybakteryjnie. Dobrą sól himalajską, atlantycką, kamienną czy też czarną Kala Namak warto mieć w domu – i to nie nie tylko w kuchennej szafce. Poznaj ich zastosowania!

Którą sól najlepiej wybrać?

Na temat tego, ile soli używać i jaką wybrać, toczą się od dawna zagorzałe dyskusje. Nawet wśród dietetyków zdania na ten temat bywają podzielone. Większość ekspertów zgadza się jednak, że tę kuchenną, sztucznie jodowaną najlepiej całkowicie wykluczyć z diety. Czym więc ją zastąpić?

Dobra sól powinna być:

  • nierafinowana – oprócz chlorków i sodu zawiera ona potas, magnez, wapń, żelazo, siarkę, miedź, cynk, jod i inne pierwiastki śladowe,
  • niejodowana – sól himalajska, atlantycka czy kamienna jest skarbnicą naturalnego jodu,
  • pozbawiona antyzbrylaczy – aby zapobiec zbrylaniu się, wystarczy przechowywać ją w szczelnie zakręconym słoiku.

Nieoczyszczona sól może regulować gospodarkę mineralną i równowagę sodowo-potasową. Pomaga tym samym utrzymać odpowiednie nawodnienie komórek. Wskazuje się, że pozytywnie wpływa na pracę mięśni i przewodnictwo nerwowe. Oto kilka pomysłów na jej zastosowanie!

Lemoniada limonkowa z solą – naturalny napój izotoniczny idealny na upały i po wysiłku

Poniższy przepis pochodzi z dalekich Indii. Na szklankę lemoniady potrzebujesz:

  • 250-300 ml ciepłej wody,
  • sok z połowy limonki,
  • szczyptę soli himalajskiej,
  • łyżkę syropu klonowego lub naturalnego miodu.

Nieprzypadkowo w gorącym klimacie pija się słodkie, a często też delikatnie słone napoje. Dzięki zawartości glukozy i minerałów świetnie gaszą pragnienie, odżywiają i dodają energii. Do tego taki naturalny napój izotoniczny reguluje trawienie oraz wspomaga procesy detoksykacji. Sprawdzi się idealnie na upały, po treningu albo po prostu na dobry początek dnia.

Czarna sól Kala Namak – niezastąpiona w kuchni wege

W dosłownym tłumaczeniu z języka hindi Kala Namak oznacza czarną sól – tak też zwyczajowo się ją nazywa. Jest ona bogata w związki siarki, którym to właśnie zawdzięcza swoje ciemnofioletowe zabarwienie, ciekawy smak i aromat. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji jej spróbować, czas najwyższy. Kala Namak ma zastosowanie raczej jako przyprawa. W smaku jest lekko ostra, bardziej gorzka niż słona. W jej zapachu wyczujesz charakterystyczną jajeczną nutę.

Do czego pasuje? Bardzo dobrze komponuje się z potrawami kuchni azjatyckiej, wegetariańskiej i wegańskiej. Fantastycznie podkręca smak warzyw, a ze względu na jajeczny aromat odnajdzie się np. w tofucznicy, sałatce jarzynowej bez jajek, wegańskim majonezie i innych wege-przepisach. Możesz wykorzystać ją także jako składnik własnej mieszanki przypraw.

Kąpiele solankowe z solą himalajską

Regularnie stosowane kąpiele działają oczyszczająco, relaksująco i odmładzająco – m.in. mogą:

  • wspomagać eliminację toksyn przez skórę,
  • przyspieszać regenerację mięśni po wysiłku,
  • wspierać pracę układu odpornościowego,
  • odmładzać skórę oraz redukować przebarwienia,
  • być pomocne w pielęgnacji skóry trądzikowej i atopowej.

Aby przygotować kąpiel solankową, wsyp do wanny około kilograma soli himalajskiej i nalej ciepłej wody. Zanurz się w solance na około 20-30 minut, głęboko oddychając. Najczęściej zaleca się rozpocząć od krótszych sesji i stopniowo je wydłużać. Po wyjściu z wanny nie spłukuj ciała – płaszcz solny, który utworzył się na skórze, działa stymulująco na organizm jeszcze przez pewien czas po kąpieli.

Jak jeszcze wykorzystać sól w pielęgnacji?

Możliwości wykorzystania soli jest oczywiście znacznie więcej. Sprawdzi się ona m.in. jako składnik domowych peelingów do ciała, naturalnych płukanek na gardło, okładów po ukąszeniach owadów czy inhalacji. W sklepie internetowym Salinarium zamówisz nierafinowaną sól himalajską, morską, kamienną z Kłodawy, czarną Kala Namak, a także lampy i inne produkty solne. Zobacz, co dokładnie mamy dla Ciebie!

Dane kontaktowe:
+48 506 504 900 
krzysztof.lipinski@salinarium.com
Godziny otwarcia:
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00