Naturalne lizawki solne – czym są i dlaczego warto dostarczać je zwierzętom?

W wielu stajniach zobaczyć można zawieszoną na grubym sznurze albo leżącą w żłobie bryłę soli. Naturalne lizawki solne to naprawdę świetna sprawa! To nie tyle gadżet umilający zwierzętom czas spędzany w boksie, na pastwisku bądź padoku, ile skarbnica cennych składników pokarmowych. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy nie ma już świeżej trawy, warto o nich pomyśleć. Dlaczego to dobry pomysł? Sprawdź!

Lizawki solne dla zwierząt – po czym rozpoznać te najlepsze?

Bez względu na to, czy chodzi o lizawkę solną dla koni, przeżuwaczy, czy dzikiej zwierzyny leśnej, wybór nie powinien być przypadkowy. Na rynku istnieją różne rodzaje tego typu produktów, niestety niektóre z nich bywają mocno przetworzone – warto mieć tego świadomość. Lizawki zawierające w składzie cukier, syrop glukozowy, syntetyczne barwniki, aromaty to słaba opcja. Za to już te naturalne z różowej soli himalajskiej sprawdzą się idealnie. Dlaczego warto udostępniać je zwierzętom?

Czym są naturalne lizawki himalajskie?

To nic innego jak całkiem pokaźnych rozmiarów bryły solne. Lizawki z soli himalajskiej są w 100% naturalne, a więc zdrowe, w pełni bezpieczne dla zwierząt – to ich zdecydowany wyróżnik. Czy wiesz, że u podnóża Himalajów, w miejscu, gdzie obecnie znajdują się pokłady soli, miliony lat temu był ocean? Sól himalajska wykrystalizowała się z naturalnych osadów oceanicznych bogatych w liczne pierwiastki śladowe. Oprócz chlorków i sodu zawiera ona ponad 90 innych nieodzownych mikro- i makroelementów, w tym magnez, potas, fosfor, wapń, miedź, cynk, selen, jod, siarkę, żelazo.

Kiedy i dlaczego warto zapewnić zwierzętom dostęp do lizawki solnej?

W ten prosty sposób uzupełnisz np. opartą na sianie i owsie jesienno-zimową dietę swojego konia w cenne minerały. Odpowiedni balans składników mineralnych w organizmie to podstawa dobrostanu, czyli dobrego samopoczucia zwierzęcia. Zawarte w lizawkach solnych pierwiastki śladowe niosą ze sobą szereg korzyści dla zdrowia, m.in.:

  • wspierają pracę przewodu pokarmowego,
  • obniżają poziom stresu, zapobiegają więc zaburzeniom takim jak tkanie czy łykanie,
  • wspomagają odporność, chroniąc przed pasożytami oraz infekcjami,
  • przyspieszają regenerację mięśni po wysiłku,
  • regulują gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.

Pozytywnie wpływają też na przewodnictwo nerwowe, układ sercowo-naczyniowy, stan skóry, okrywy włosowej, stawów, a także płodność i laktację.

Oczywiście lizawki solne nie powstają jedynie z myślą o koniach, są również zdrowym dodatkiem do diety zwierząt gospodarskich m.in. krów, kóz, owiec. Gdy spadnie śnieg, minerałów poszukują także wolnożyjące dziki, łosie, sarny czy jelenie. Warto więc zawiesić solny kamień na padoku, w stajni, oborze, owczarni, a zimą umieścić go między gałęziami drzewa lub na słupku w lesie. Bryłę należy umocować w taki sposób, aby było do niej swobodne dojście ze wszystkich stron. W miarę możliwości postaraj się zabezpieczyć ją przed zamoknięciem. Pamiętaj jeszcze, aby zapewnić zwierzętom stały dostęp do czystej, świeżej wody.

Lizawki z soli himalajskiej – dlaczego warto wybrać właśnie takie?

Przede wszystkim dlatego, że lizawka solna nie ma być sposobem na zabicie nudy ani umilenie czasu spędzanego w stajni lub na padoku. Nie powinna być też smakołykiem zjadanym w nadmiernych ilościach. Z założenia jest to jedynie uzupełnienie codziennej zdrowej diety w pierwiastki śladowe. Do korzystania z lizawek nie należy więc zwierząt specjalnie zachęcać, nawet lepiej tego nie robić. Zwiększone zapotrzebowanie organizmu na składniki mineralne sprawia, że naturalnie pojawia się ochota na słony smak.

Właśnie dlatego lizawki z soli himalajskiej są dużo lepszą opcją niż te smakowe. Ponieważ nie zawierają one cukru ani sztucznych aromatów, zwierzęta korzystają z nich bardzo instynktownie – tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebują. Tak właśnie ma być.

Po naturalne lizawki solne zajrzyj do Salinarium!

Naturalne bryły solne można udostępniać zwierzętom przez cały rok albo jedynie okresowo w czasie zwiększonego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Pomyśl o nich szczególnie teraz w sezonie jesienno-zimowym, kiedy główną paszę objętościową stanowi siano o znacznie niższej zawartości minerałów niż zielonka pastwiskowa. Naturalne lizawki z soli himalajskiej zamówisz w Salinarium – sprawdź!

Dane kontaktowe:
+48 506 504 900 
krzysztof.lipinski@salinarium.com
Godziny otwarcia:
Pon. - Pt. 8:00 - 16:00